Головна  →  Пенсійний фонд України інформує
Відеоролики:

 


Перерахунок з 01 липня 2021 року

громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи

1 липня 2021 року набрав чинності Закон України від 29.06.2021 № 1584-ІХ “Про внесення змін до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в частині визначення мінімальних розмірів пенсій по інвалідності та розмірів мінімальних пенсійних виплат.

Так, з 01 липня 2021 року підвищено мінімальний розмір пенсій по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи (як з числа учасників ліквідації так і із числа потерпілих І категорії) таким чином, щоб розмір пенсії не був нижчим:

  • для I групи інвалідності - 6000 гривень;
  • для II групи інвалідності - 4800 гривень;
  • для III групи інвалідності - 3700 гривень;
  • для дітей з інвалідністю - 3700 гривень.

Також з 01 липня 2021 року встановлено нові розміри мінімальних пенсійних виплат для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС І категорії, як розраховуються в залежності від групи інвалідності у відсотках від розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з  якої сплачено страхові внески, та яка враховується для обчислення пенсії за попередній рік (10340,35 грн.),

Таким чином, нові розміри мінімальних пенсійних виплат становлять:

  • для І групи – 10 340,35 грн;
  • для ІІ групи – 8 272,28 грн;
  • для ІІІ групи – 6 204,21 грн.

Зазначений перерахунок пенсій з 01.07.2021 буде проведений автоматично і тому особам, які одержують пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» звертатися до органів Пенсійного фонду України для його проведення не потрібно.

 


З червня розпочався перехідний період запровадження е-лікарняних

У червні розпочався перехідний період запровадження електронних листків непрацездатності, який триватиме до кінця серпня 2021 року. Протягом цього часу громадяни мають можливість отримати як електронний, так і паперовий листок непрацездатності.

Згідно з чинними законодавством Електронний реєстр листків непрацездатності формує та веде Пенсійний фонд України.

Електронний лікарняний формується в Електронному реєстрі листків непрацездатності на підставі медичного висновку про тимчасову непрацездатність. 

В особистому кабінеті на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України (https://portal.pfu.gov.ua) роботодавець має доступ до інформації щодо електронних листків непрацездатності по співробітниках, які працюють за основним місцем роботи, зокрема, номер лікарняного, дата його відкриття, закриття. Роботодавець автоматично отримує необхідну інформацію для нарахування коштів, зокрема, щодо тривалості страхового стажу працівників, формує заяву-розрахунок та здійснює виплату.

Запровадження е-лікарняних:

  • спрощує оформлення тимчасової непрацездатності;
  • скорочує час від оформлення до нарахування допомоги;
  • унеможливлює зловживання під час обігу листків непрацездатності;
  • мінімізує застосування штрафних санкцій через імовірні помилки в оформленні листків непрацездатності.

Новий порядок видачі електронних листків непрацездатності регулюється:

  • постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 328 «Деякі питання організації ведення Електронного реєстру листків непрацездатності та надання інформації з нього»;
  • постановою Верховної Ради України від 03.02.2021 № 1192-IX «Про заходи щодо запровадження Електронного реєстру листків непрацездатності»;
  • наказом Міністерства охорони здоров’я України від 01.06.2021  № 1066, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.06.2021  за № 728/36350 «Деякі питання формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність та проведення їхньої перевірки». 

Набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі»

10 червня 2021 року набрав чинності Закон України від 5 лютого 2021 року № 1217-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі».

Законом запроваджується облік трудової діяльності в електронній формі, що дозволяє не оформляти/не вести паперові трудові книжки. 

Пенсійний фонд України протягом п’яти років має включити до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування відсутні дані про трудову діяльність працівників на підставі відомостей, наданих страхувальниками.

За наявності повної інформації в реєстрі застрахованих осіб про всі періоди трудової діяльності особи пенсію за віком буде призначено автоматично (без звернення особи) з дня, що слідує за днем досягнення пенсійного віку.

За бажанням особа може одержувати пенсію з більш пізнього віку.

Текст Закону ТУТ 


Довідка з QR-кодом

На вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України можна замовити довідку з QR-кодом. Така довідка є аналогом паперового документа та може використовуватись для вирішення питання оформлення субсидій, надання сервісних послуг, в посольствах, консульських установах, для пред’явлення за місцем вимоги.

В особистому кабінеті на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України, використовуючи кваліфікований електронний підпис, можна замовити: 

  • довідку про доходи пенсіонера, в тому числі для оформлення субсидій;
  • індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК – 5)  або про нараховану зарплату (форма ОК – 7);
  • довідку про трудовий та страховий стаж;
  • витяг з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування;
  • дані про особливі умови праці.

Перевірочний QR-код підтверджує достовірність та дозволяє перевірити довідку. 


Призначення, перерахунок пенсії за принципом екстериторіальності

Зазвичай громадяни вирішують соціально-побутові питання за місцем реєстрації проживання, але бувають випадки, коли особа зареєстрована у місті, а фактично проживає у передмісті. Чи дійсно зараз є можливість подати заяву на призначення пенсії до органів Пенсійного фонду незалежно від місця проживання особи?  

Так, відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (сервісний центр).

Заява про призначення, перерахунок пенсії, може подаватись заявником особисто, незалежно від місця реєстрації  або разом зі сканованими копіями документів через вебпортал https://portal.pfu.gov.ua/ електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID.

Таким чином, на даний час, дійсно подати заяву на призначення (перерахунок) пенсії можливо до будь-якого органу Пенсійного фонду України в межах України, незалежно від місця проживання громадян.

Подані заяви будуть опрацьовані спеціалістами органів Пенсійного фонду в порядку черговості надходження, незалежно від того, де було прийнято заяву та де проживає особа.


 Перерахунок пенсій працюючим пенсіонерам з 1 квітня залишається незмінним

Починаючи з квітня 2018 року, органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня автоматично перераховують пенсії працюючим пенсіонерам, без особистих звернень громадян.

Нагадаємо, що порядок проведення перерахунку пенсій особам, які продовжують працювати, встановлено частиною четвертою статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон 1058) та постановою правління Пенсійного фонду України № 10-1 від 18.05.2018 «Про затвердження Порядку перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Зазначеними нормативно-правовими актами передбачено, що з 1 квітня, без додаткового звернення особи, органи Пенсійного фонду України проводять перерахунок пенсії тим пенсіонерам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на його проведення.

Іншими словами, якщо особа після призначення чи після попереднього перерахунку пенсії продовжувала працювати та набула не менше 24 місяців страхового стажу, або менше 24 місяців страхового стажу, але після призначення чи після попереднього перерахунку пройшло не менше двох років, то з 1 квітня 2021 року їй буде здійснено автоматичний перерахунок пенсії.

Обов’язковою умовою для перерахунку пенсії, є саме факт продовження роботи після призначення/перерахунку пенсії, на набуття у зв’язку саме з цим, страхового стажу.

Нагадаємо, що страховий стаж після 1 січня 2004 року обчислюється за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування на підставі поданих страхувальниками звітів та після надходження даних про сплату єдиного внеску.

І попри те, що проведення такого перерахунку без звернень пенсіонерів було новацією, у 2018–2020 роках все було перераховано у встановлені строки, адже звітність про сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування надавалася щомісячно.

Цього року ситуація дещо інша. Зокрема, з 1 січня 2021 року набрали чинності зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» та Податкового кодексу України, якими передбачено подання єдиної звітності з єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування і податку на доходи фізичних осіб щокварталу (замість щомісяця).

Строки подання такої звітності (податкового розрахунку) встановлено Податковим кодексом України — протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу.

Податковий розрахунок за I квартал 2021 року буде подано у період з 1 квітня по 10 травня 2021 року.

Отже, в червні 2021 року буде проведено автоматичний перерахунок пенсії працюючим пенсіонерам з квітня 2021 року. 


Легальна праця. Соціальні гарантії працівникам. Варто уваги!

Легальна праця – визнана та дозволена законом, який чітко окреслює обов’язки та права учасників трудових відносин, а також гарантує, що держава дбає про їх виконання кожною стороною: роботодавцем і працівником.

Офіційно працевлаштованим працівникам держава гарантує ряд соціальних гарантій, зокрема це:

  • Чітко визначені і закріплені трудовим договором умови праці (місце роботи, режим роботи, посадові обов’язки, заробітна плата);
  • Виплату заробітної плати двічі на місяць, у розмірі не менше ніж мінімально встановлений законодавством;
  • Можливість навчання, перенавчання, підвищення кваліфікації за рахунок роботодавця;
  • страховий стаж для отримання допомоги на випадок безробіття, нарахування пенсії;
  • право на оплачувані відпустки: щорічну (не менше 24 календарних днів), соціальні та додаткові відпустки, передбачені КЗпП України;
  • право на оплату листка непрацездатності в разі захворювання;
  • соціальні послуги і виплати в разі нещасного випадку на роботі та професійного захворювання;
  • захист від незаконного звільнення, переведення на іншу посаду, зміну умов праці (без попередження та згоди працівника);
  • вихідну допомогу в разі звільнення за ініціативою роботодавця;
  • цілої низки інших прав і соціальних гарантій, передбачених чинним законодавством.

Підприємства, установи, організації та громадяни – суб’єкти підприємницької діяльності при виплаті заробітної плати повинні дотримуватись чинного законодавства, нести відповідальність за навмисне ухилення від сплати податків і порушення норм законодавства щодо виплати заробітної плати.

Працівник, який працює нелегально та отримує заробітну плату в «конверті», виявляється повністю беззахисним (безпорадним) перед роботодавцем. Усна домовленість не підтверджується юридично, не доброчесний роботодавець сплачує стільки, скільки вважає за потрібне і доти, поки вважає за потрібне. Працівник не має жодних доказів на підтвердження дійсного розміру своєї заробітної плати та трудового стажу.

Сплата єдиного соціального внеску (ЄСВ) роботодавцем забезпечує працівника страховими виплатами на випадок безробіття, тимчасової втрати працездатності, нещасних випадків на виробництві та під час виходу на пенсію.

Варто зазначити, що кожен хто підтримує цивілізовані трудові відносини, має можливість звернутися до служби зайнятості по безоплатну допомогу: роботодавець - в розв’язанні кадрових питань (підбору персоналу, компенсації ЄСВ), а працівник - по допомогу в пошуку нової роботи і отриманні матеріальних виплат на період безробіття.

Варто звернути увагу на те, що небезпека «тіньової» зайнятості, як і «тіньової» заробітної плати, полягає не стільки в тому, що бюджет недоотримає кошти у вигляді несплачених податків та відрахувань до Пенсійного фонду, а насамперед, у тому, що громадяни позбавляють себе соціального захисту у майбутньому, ризикують в першому випадку втратити право на пенсію, а в другому – її частину, оскільки пенсійні виплати обраховуються тільки з офіційно нарахованої суми заробітної плати. Чим більший страховий стаж та заробітна плата, з якого сплачений єдиний соціальний внесок, тим більша буде пенсійна виплата в майбутньому!

Користуючись нагодою, нагадуємо, що дізнатись дані про свій трудовий стаж, інформацію про сплату роботодавцем єдиного соціального внеску за працівника та отримати весь спектр е-послуг, в т.ч. «Автоматичне призначення пенсії», можна через електронний кабінет на веб-порталі Пенсійного фонду України https://portal.pfu.gov.ua


 Детальніше про березневу індексацію

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» у 2021 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон), затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої  сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,11, а саме,

4888,83 грн. х 1,11 = 5426,60 грн.

У разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Відповідно до ст. 27 Закону, розмір пенсії за віком визначається за формулою:

П = Зп  x  Кс, де:

П - розмір пенсії, у гривнях;

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;

Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Приклад:

Пенсію обчислено з урахуванням страхового стажу 43 роки 9 місяців 27 днів,  (коефіцієнт страхового стажу – 0,43750)  та заробітної плати, визначеної за період роботи з 01.07.2000 по 31.07.2018 (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати становить – 1,38195). 

 

До 01.03.2021

З 01.03.2021

Розмір пенсії за віком (ст.27)

2955,80 грн.

(4888,83 * 1,38195 * 0,43750)

3280,94 грн.

(5426,60 * 1,38195 * 0,43750)

Доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 8 років)

141,52 грн.

141,52 грн.

Загальний розмір пенсії

3097,32 грн.

3422,46 грн.

Пенсії призначені з 2019 року перерахунку пенсії не підлягають, оскільки показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої  сплачено страхові внески, врахований при обчислені пенсії більш ніж показник 5426,60 грн. 


 Про зміни в організації виплати і доставки пенсій та грошової допомоги

Кабінетом Міністрів України 29 березня 2021 року прийнято постанову № 277 «Про додаткові заходи щодо організації виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України».

Відповідно до постанови, до 1 вересня 2021 року Пенсійний фонд України проведе  перший конкурс  для відбору організацій, які здійснюватимуть виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України. До його проведення виплату і доставку пенсій здійснюватиме АТ «Укрпошта».

За місцем фактичного проживання з 1 вересня 2021 року отримуватимуть пенсії та грошову допомогу:

  1. люди з інвалідністю І групи;
  2. особи, які за висновком лікарсько-консультативної комісії не здатні до самообслуговування та потребують постійного стороннього догляду;
  3. особи, які досягли 80-річного віку;
  4. одержувачі державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та допомоги на догляд.

Особи з вищезазначених категорій отримуватимуть пенсії та грошову допомогу за власним вибором: або через організацію, відібрану на конкурсі, або через обраний самостійно банк з числа уповноважених.

Інші категорії пенсіонерів, які на сьогодні отримують виплати у відділеннях АТ «Укрпошта» або з доставкою додому листоношами, до 1 вересня 2021 року повинні обрати один з уповноважених банків для здійснення подальшої виплати пенсій з переліку https://www.pfu.gov.ua/1906048-perelik-bankiv-upovnovazhenyh-na-vyplatu-pensij/.

У разі, якщо до визначеного терміну громадяни не зроблять вибір, виплата пенсій кожному з таких одержувачів з 1 вересня 2021 року здійснюватиметься через поточний рахунок в АТ «Ощадбанк», який буде відкритий за зверненням органу Пенсійного фонду України, про що одержувача буде проінформовано.

Громадяни можуть будь-коли змінити уповноважений банк за власним бажанням.


Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві інформує про запровадження нової «Об’єднаної звітності» та її особливостей для призначення виплат

Відповідно до внесених змін до Податкового кодексу України та Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» з 01 січня 2021 року для платників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) запроваджується подання звітності про нарахування єдиного внеску у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку).

Об’єднана звітність має назву Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Податковий розрахунок).

Подаватиметься платниками до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки та порядку, встановленими Податковим кодексом України, за формами, затвердженими наказами Міністерства фінансів України (з останніми змінами, Наказ Міністерства фінансів України від 15.12.2020 року №773)

Для роботодавців передбачено подання звітності за найманих працівників з встановленням квартального періоду звітування. Зазначені особи подаватимуть звіт протягом 40 календарних днів після закінчення звітного кварталу. Отже, за перший квартал 2021 року Податковий розрахунок слід подати до 11.05.2021 року.

В свою чергу, такий перехід з місячної звітності по єдиному соціальному внеску на квартальну спричиняє багато питань у призначенні виплат Пенсійного фонду України (призначення, перерахунок пенсії) та виплат із соціальних фондів (допомога по безробіттю, лікарняні), оскільки в таких випадках важливий  саме страховий стаж  застрахованої особи, нараховані суми заробітної плати та сплата єдиного внеску.

Нагадуємо, що страховий стаж – це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, та за який щомісяця сплачено внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Як вирішує таке питання Об’єднана звітність? З’являється новий тип    Податкового розрахунку «Довідковий». Такий звіт міститиме лише додаткову інформацію на застраховану особу, що необхідна для призначення відповідної виплати. Потреба в поданні звіту з типом «Довідковий» виникає у двох випадках призначення:

  1.  пенсії;
  2.  матеріального забезпечення страхових виплат.

Отже, саме в таких випадках роботодавець подає звіт з типом «Довідковий»за застрахованих осіб.

Підводячи підсумки, хотілось зазначити, що чимало роботодавців забувають розрахуватися або виплачують лише частину обіцяної зарплати, або пропонують забути про оплачувані відпустки і «лікарняні» та інші соціальні гарантії і саме легальне працевлаштування дає право відстоювати власні інтереси перед роботодавцем, або у суді у випадку  заборгованості по заробітній платі  чи порушення умов трудового договору.

Шановні застраховані особи, отримати відомості про розмір сплачених внесків роботодавцем, розмір заробітної плати, перевірити врахований страховий стаж можна дистанційно, зареєструвавшись на веб-порталі Пенсійного фонду України, або особисто звернутися з паспортом та реєстраційним номером облікової картки платника податків до управління ПФУ та отримати  форми ОК-5, ОК-7.

 У випадку коли інформація про працевлаштування у формах ОК-5, ОК-7 та в особистому кабінеті відсутня Ви маєте право звертатись до територіальних органів Держпраці, оскільки саме звернення працівника про порушення стосовно нього законодавства про працю є першою підставою для проведення інспекційного відвідування інспекторами праці відповідно до «Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 року №1132 (зі змінами).


Пенсійний фонд України вивчає думку громадян

Пенсійний фонд України вивчає думку громадян про електронні сервіси вебпорталу електронних послуг Фонду.

З метою визначення рівня обізнаності громадян щодо послуг, які можна отримати через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, пропонуємо пройти опитування за посиланням https://forms.gle/zsDuYerSJDCSmqYn9

Отримані результати дозволять оцінити поінформованість про сервіси, які надаються Фондом в електронній формі, зацікавленість у їх використанні, визначити шляхи удосконалення системи надання послуг дистанційно та врахувати думку користувачів у подальшій роботі. 


Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією для кожного громадянина

У нинішніх  умовах актуальною темою сьогодення є боротьба з виплатою заробітної плати у «конвертах», реалізація гарантій оплати праці та організація заходів недопущення виникнення заборгованості з виплати заробітної плати.

Підприємства, установи, організації та громадяни – суб’єкти підприємницької діяльності при виплаті заробітної плати повинні дотримуватись чинного законодавства, нести відповідальність за навмисне ухилення від сплати податків і порушення норм законодавства щодо виплати заробітної плати.

Проте, чимало роботодавців забувають розрахуватися або виплачують лише частину обіцяної зарплати, або пропонують забути про оплачувані відпустки і «лікарняні» та інші соціальні гарантії і саме легальне працевлаштування дає право відстоювати власні інтереси перед роботодавцем, або у суді у випадку  заборгованості по заробітній платі  чи порушення умов трудового договору.

Працівник, який отримує зарплатню в «конверті», виявляється повністю беззахисним перед роботодавцем. Усна домовленість жодним чином не фіксується юридично, роботодавець сплачує стільки, скільки вважає за потрібне і доти, поки вважає за потрібне. Працівник не має жодних доказів на підтвердження дійсного розміру своєї заробітної плати та трудового стажу.

Головна небезпека «тіньової» зайнятості, як і «тіньової» заробітної плати, полягає не стільки в тому, що бюджет недоотримає кошти у вигляді несплачених податків та відрахувань до Пенсійного фонду, а й у тому, що громадяни ризикують в першому випадку втратити право на пенсію, а в другому – її частину, оскільки при її обчисленні враховується розмір зарплати.

З 1 січня 2004 року наша країна перейшла до системи пенсійного страхування. Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено: замість “трудового стажу” введено термін “страховий стаж” .

Страховий стаж – це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, та за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

З 1 січня 2021 року --- 6 000 х 22%=1320,00 грн.

Максимальний  страховий внесок -72 000 грн ( 6000 *12)= 16 500 грн.

В разі, якщо працівнику нарахована заробітна плата на рівні, або більше законодавчо встановленого розміру, з  якої сплачені страхові внески, то такий місяць повністю враховується в страховий стаж і заробітна плата за цей місяць враховується для обчислення пенсії. Якщо ж сума нарахованої заробітної плати, з якої сплачені внески, менша за мінімальний рівень, страховий стаж становить неповний місяць і обчислюється пропорційно заробітній платі. В разі несплати роботодавцем страхових внесків за найманих працівників – такі періоди не зараховуються до страхового стажу, та не включаються в заробіток для розрахунку пенсії. Тіньові заробітні плати є не вигідні в першу чергу самим працівникам, адже негативно впливають на рівень їх соціального забезпечення.

Але залишається питання, що робити, якщо не вистачає мінімального страхового стажу для призначення пенсії?

Купівля  страхового стажу можлива з 01.01.2004 року:

1) - випадок  з сьогоднішнього дня  і на майбутнє (ст.10 ЗУ 2464 Про ЄСВ)- звернутися до ДПС - заключити договір можна, якщо ніде не працюєш і не отримуєш соціальні виплати (також мають право студенти). Договір заключається не менше ніж на рік і не більше ніж на 5 років.

За рік сплата - 15 840,00 грн. ( 6000*22%-1320,00*12 міс). Обов’язково подати звіт!!!!!

2) - випадок  страховий стаж потрібний зараз (вихід на пенсію) внесок береться незалежно за який період ви купуєте, розрахунок відбувається  по мінімальній зарплаті з коефіцієнтом 2 (тобто за рік 31 680,00 грн.).

Зверніть увагу, що через підвищення мінімальної заробітної плати, розмір компенсації за кожен куплений рік страхового стажу буде збільшуватися.

Кожний громадянин України має усвідомити, що заробітна плата – це не лише гарантія нинішнього безбідного існування, але й інвестиція в майбутнє, скажімо у власну пенсію. Працівник, який отримує зарплату в “конверті” офіційно вважається непрацюючим.

Відповідно до статті 16 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” застраховані особи мають право отримувати від страхувальника підтвердження про сплату страхових внесків і вимагати такої сплати, в тому числі у судовому порядку, а також вимагати від роботодавця легального оформлення трудових відносин відповідно до чинного трудового законодавства.

Не сплачуючи внески за найманих працівників, роботодавці порушують права і гарантії цих працівників на соціальний захист у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, які надані громадянам Конституцією України.

Всі працівники мають «вже зараз» усвідомлювати вимоги чинного законодавства та дбати про своє майбутнє, відстоювати свої конституційні права –  вимагати від роботодавців офіційного оформлення трудових відносин та сплати внесків з усієї суми отриманого заробітку. 


Працюйте легально!

Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомляє, що з 01 січня 2021 року підвищився розмір мінімальної заробітної плати, а значить і зросли розміри штрафів за порушення законодавства про працю роботодавцями.

Відповідальність за порушення законодавства про працю регулюється статтею 265 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП України) та залежать  від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на момент виявлення порушень.

Законом України «Про Державний бюджет на 2021 рік» встановлено з 01.01.2021 року розмір мінімальної заробітної плати 6 000 грн., з 01.12.2021 –  6 500 грн.

Отже, розміри штрафів по видах порушень у 2021 році наведено у таблиці.

Види порушень

Розміри штрафів у 2021 році

з 01.01.2021 по 30.11.2021

01.12.2021 по 31.12.2021

Фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту) оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, встановлений на підприємстві та  виплата заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків

60 000 грн.

за кожного працівника;

180 000 грн.

за повторне протягом двох років із дня виявлення порушення - за кожного працівника

65 000 грн.

за кожного працівника;

195 000 грн.

за повторне протягом двох років із дня виявлення порушення - за кожного працівника

Порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі

18 000 грн.

19 500 грн.

Недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці (неоплата роботи у нічний час, у вихідні та святкові дні)

12 000 грн.

за кожного працівника

13 000 грн.

за кожного працівника

Недопущення роботодавцем інспектора Держпраці до перевірки з питань фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору, оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві та виплати зарплати, без нарахування та сплати ЄСВ та податків.

96 000 грн.

104 000 грн.

Хочемо звернути увагу на переваги легального працевлаштування.

Для працівників офіційно працевлаштованих, держава гарантує не лише запис в трудовій книжці, а гарантує людині:

  • чітко визначені і закріплені трудовим договором умови праці (місце роботи, режим роботи, посадові обов’язки, заробітна плата);
  • виплату заробітної плати двічі на місяць, у розмірі не менше ніж мінімально встановлений законодавством;
  • можливість навчання, перенавчання, підвищення кваліфікації за рахунок роботодавця;
  • страховий стаж для отримання допомоги на випадок безробіття, пенсії;
  • право на оплачувані відпустки: щорічну (не менше 24 календарних днів), соціальні та додаткові відпустки, передбачені КЗпП України;
  • право на оплату листка непрацездатності в разі хвороби;
  • соціальні послуги і виплати в разі нещасного випадку на роботі та професійного захворювання;
  • захист від незаконного звільнення, переведення на іншу посаду, зміну умов праці (без попередження та згоди працівника);
  • вихідну допомогу в разі звільнення за ініціативою роботодавця;
  • цілої низки інших прав і соціальних гарантій, передбачених чинним законодавством.

Крім того відповідно до статті 16 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» застраховані особи мають право отримувати від страхувальника підтвердження про сплату страхових внесків і вимагати такої сплати, в тому числі у судовому порядку, а також вимагати від роботодавця легального оформлення трудових відносин відповідно до чинного трудового законодавства.

Ознайомлений – значить озброєний! Шановні робітники захищайте свої законні права, оскільки від власної байдужості чи бездіяльності  кожен офіційно неоформлений працівник втрачає стаж, а вирішити проблему із легалізацією заробітної плати найманих працівників можна лише спільними зусиллями. 


Відбудуться прямі телефонні «гарячі лінії»

Протягом березня  2021 року, з метою дистанційного надання консультаційних послуг  громадянам, керівництвом Головного управління Пенсійного фонду України в  м. Києві  буде проведено прямі телефонні «гарячі лінії» з питань пенсійного забезпечення.

Відповіді на запитання надаватимуть за наступним графіком:

10.03.2021 року з 10:00 до 12:00 години - заступник начальника Головного управління  - Пасічник Ольга Адамівна;

17.03.2021 року з 10:00 до 12:00 години - заступник начальника Головного управління - Прищепа Ольга Володимирівна;

24.03.2021 року з 10:00 до 12:00 години - заступник начальника Головного управління - Бойко ОленаВолодимирівна. 

Отримати роз’яснення з пенсійної тематики можна за телефоном: (044) 482 29 85.


 Автоматичний перерахунок пенсії з 1 березня 2021 року

Кабінетом Міністрів України 22 лютого 2021 прийнято постанову № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» яка передбачає проведення індексацій пенсій з 1 березня 2021 року із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11 незалежно від факту роботи особи. Мінімальний розмір підвищення 100,00 грн.

Також з 1 березня в осіб, які одержують пенсію відповідно до Закону України Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», та які мають страховий стаж 35 роки чоловіки та 30 років для жінок розмір пенсійної виплати не може бути нижчим за 2200 грн.

Якщо розмір пенсії, обчислений відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», буде більшим від розміру пенсії, обчисленого відповідно до спеціальних Законів проводиться автоматичне переведення на пенсію на умовах, передбачених Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», за матеріалами пенсійних справ, про що органи Пенсійного фонду України інформують зазначених осіб шляхом надсилання листа або смс-повідомлення на номер мобільного телефону операторів мобільного зв’язку України.

Перерахунок пенсій проводиться автоматично без необхідності звернення пенсіонерів до органів Пенсійного фонду України.

Виплату перерахованих пенсій буде забезпечено у березні 2021 року у визначену дату виплати для кожної особи. 


Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією для кожного громадянина

У нинішніх  умовах актуальною темою сьогодення є боротьба з виплатою заробітної плати у „конвертах”, реалізація гарантій оплати праці та організація заходів недопущення виникнення заборгованості з виплати заробітної плати. Підприємства, установи, організації та громадяни – суб’єкти підприємницької діяльності при виплаті заробітної плати повинні дотримуватись чинного законодавства, нести відповідальність за навмисне ухилення від сплати податків і порушення норм законодавства щодо виплати заробітної плати. Проте, чимало роботодавців забувають розрахуватися або виплачують лише частину обіцяної зарплати, або пропонують забути про оплачувані відпустки і «лікарняні» та інші соціальні гарантії і саме легальне працевлаштування дає право відстоювати власні інтереси перед роботодавцем, або у суді у випадку  заборгованості по заробітній платі  чи порушення умов трудового договору. Працівник, який отримує зарплатню в „конверті”, виявляється повністю беззахисним перед роботодавцем. Усна домовленість жодним чином не фіксується юридично, роботодавець сплачує стільки, скільки вважає за потрібне і доти, поки вважає за потрібне. Працівник не має жодних доказів на підтвердження дійсного розміру своєї заробітної плати та трудового стажу. Головна небезпека „тіньової” зайнятості, як і „тіньової” заробітної плати, полягає не стільки в тому, що бюджет недоотримає кошти у вигляді несплачених податків та відрахувань до Пенсійного фонду, а й у тому, що громадяни ризикують в першому випадку втратити право на пенсію, а в другому – її частину, оскільки при її обчисленні враховується розмір зарплати.

З 1 січня 2004 року наша країна перейшла до системи пенсійного страхування. Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено: замість “трудового стажу” введено термін “страховий стаж” .

Страховий стаж – це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, та за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

 З 1 січня 2021 року --- 6 000 х 22%=1320,00 грн.

Максимальний  страховий внесок -72 000 грн ( 6000 *12)= 16 500 грн.

В разі, якщо працівнику нарахована заробітна плата на рівні, або більше законодавчо встановленого розміру, з  якої сплачені страхові внески, то такий місяць повністю враховується в страховий стаж і заробітна плата за цей місяць враховується для обчислення пенсії. Якщо ж сума нарахованої заробітної плати, з якої сплачені внески, менша за мінімальний рівень, страховий стаж становить неповний місяць і обчислюється пропорційно заробітній платі. В разі несплати роботодавцем страхових внесків за найманих працівників – такі періоди не зараховуються до страхового стажу, та не включаються в заробіток для розрахунку пенсії. Тіньові заробітні плати є не вигідні в першу чергу самим працівникам, адже негативно впливають на рівень їх соціального забезпечення.

Але залишається питання, що робити, якщо не вистачає мінімального страхового стажу для призначення пенсії?

 Купівля  страхового стажу можлива з 01.01.2004 року:

1) - випадок  з сьогоднішнього дня  і на майбутнє (ст.10 ЗУ 2464 Про ЄСВ)- звернутися до ДПС - заключити договір можна, якщо ніде не працюєш і не отримуєш соціальні виплати (також мають право студенти). Договір заключається не менше ніж на рік і не більше ніж на 5 років.

За рік сплата - 15 840,00 грн. ( 6000*22%-1320,00*12 міс). Обов’язково подати звіт!!!!!

2) - випадок  страховий стаж потрібний зараз (вихід на пенсію) внесок береться незалежно за який період ви купуєте, розрахунок відбувається  по мінімальній зарплаті з коефіцієнтом 2 (тобто за рік 31 680,00 грн.).

Зверніть увагу, що через підвищення мінімальної заробітної плати, розмір компенсації за кожен куплений рік страхового стажу буде збільшуватися.

Кожний громадянин України має усвідомити, що заробітна плата – це не лише гарантія нинішнього безбідного існування, але й інвестиція в майбутнє, скажімо у власну пенсію. Працівник, який отримує зарплату в “конверті” офіційно вважається непрацюючим.

Відповідно до статті 16 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” застраховані особи мають право отримувати від страхувальника підтвердження про сплату страхових внесків і вимагати такої сплати, в тому числі у судовому порядку, а також вимагати від роботодавця легального оформлення трудових відносин відповідно до чинного трудового законодавства.

Не сплачуючи внески за найманих працівників, роботодавці порушують права і гарантії цих працівників на соціальний захист у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, які надані громадянам Конституцією України.

Всі працівники мають «вже зараз» усвідомлювати вимоги чинного законодавства та дбати про своє майбутнє, відстоювати свої конституційні права – вимагати від роботодавців офіційного оформлення трудових відносин та сплати внесків з усієї суми отриманого заробітку.


 Пам’ятка застрахованої особи для отримання одноразової виплати

ПАМ’ЯТКА застрахованої особи для отримання одноразової виплати відповідно до Закону України від 04.12.2020 №1071/ІХ «Про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб’єктів господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2»

  1. Право отримання одноразової допомоги у розмірі 8 тисяч гривень мають:

наймані працівники, які:

на 10 грудня 2020 року ПРАЦЮЮТЬ за основним місцем роботи у роботодавця, діяльність якого була тимчасово зупинена внаслідок запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів;

середня заробітна плата яких за третій квартал 2020 року не перевищує тридцять тисяч гривень на місяць;

фізичні особи – підприємці, які:

на 10 грудня 2020 року ЗАРЕЄСТРОВАНІ 3 місяці і більше як фізичні особи – підприємці (перевірити факт реєстрації – https://usr.minjust.gov.ua/content/free-search), та у 2020 році сплатили ЄСВ за себе не менше ніж за 3 місяці;

не є одночасно фізичною особою підприємцем та найманим працівником.

Перевірка відповідності ОСНОВНОГО виду економічної діяльності роботодавця переліку видів діяльності, стосовно яких здійснюються обмежувальні протиепідемічні заходи та факту нарахування та сплати ЄСВ здійснюватиметься засобами Порталу ДІЯ автоматично при поданні заяви.

Перевірити зарахування стажу (сплату ЄСВ), розмір заробітної плати можливо за посиланням https://portal.pfu.gov.ua/sidebar/Templates/InfoInsurer на вебпорталі Пенсійного фонду України (знадобиться електронний підпис, Bank ID або  Mobile ID (GOV ID)). 

  1. Строки звернення за виплатою

Заява на виплату одноразової допомоги застрахованим особам подається до 31 грудня 2020 р. включно.

  1. Порядок звернення за виплатою

Заява для отримання одноразової допомоги застрахованим особам заповнюється ВИКЛЮЧНО в електронній формі з використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг або з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія).

Як отримати послугу на порталі?

  1. Знадобиться кваліфікований електронний підпис для авторизації у порталі.
  2. Зареєструватися чи авторизуватися, якщо особа вже зареєстрована, у кабінеті громадянина на diia.gov.ua за допомогою електронного підпису або BankID.
  3. У розділі “Послуги” обрати “Одноразова матеріальна допомога ФОПам та найманим працівникам”.
  4. Дія автоматично перевірить дані в Реєстрі застрахованих осіб Пенсійного фонду України на відповідність умовам отримання допомоги.
  5. Необхідно підтвердити поточне місце роботи.
  6. Ввести номер гривневого рахунку застрахованої особи у форматі IBAN. УВАГА – отримати кошти можна лише на особистий рахунок.
  7. Перевірити та надіслати заповнену заяву.
  8. Очікуйте повідомлення про зарахування виплати в банк.

Як отримати послугу у застосунку?

  1. Завантажити застосунок Дія за посиланням: https://go.diia.app
  2. Авторизувати у застосунку через свій Приват24, Monobank, або BankID НБУ.
  3. У розділі “Послуги” натиснути “Отримати допомогу”.
  4. Дія автоматично перевірить дані в Реєстрі застрахованих осіб Пенсійного фонду України на відповідність умовам отримання допомоги.
  5. Ввести номер гривневого рахунку застрахованої особи у форматі IBAN. УВАГА – отримати кошти можна лише на особистий рахунок.
  6. Очікуйте сповіщення про опрацювання заяви.
  7. Заповнення заяви.

У заяві автоматично формуються:

реєстраційний номер облікової картки платника податків АБО серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті);

адреса місця проживання;

– належність найманого працівника чи фізичної особи – підприємця до категорій осіб, які мають право на виплату одноразової допомоги (підтверджується шляхом проставлення відповідної позначки в заяві).

Застрахованою особою вноситься номер банківського рахунка заявника – за стандартом IBAN (одноразова допомога виплачується виключно на банківський рахунок. У разі відсутності банківського рахунку, його необхідно відкрити у будь-якому обраному банку),

Заява вважається поданою у разі заповнення ідентифікованою особою всіх полів форми.

Відповідальність за недостовірні відомості

У разі подання недостовірної інформації допомога підлягає поверненню.

Якщо особа не поверне кошти добровільно протягом 10 робочих днів з дня надсилання рішення територіального органу Пенсійного фонду про відшкодування одноразової матеріальної допомоги застрахованим особам, вони будуть стягнуті державною виконавчою службою в примусовому порядку.

Рішення про відшкодування одноразової матеріальної допомоги буде розміщено на вебпорталі Пенсійного фонду України https://portal.pfu.gov.ua/sidebar/Templates/InfoInsurer із одночасним SMS повідомленням, за наявності мобільного номеру телефону.


 Перерахунок пенсій з 1 грудня 2020 року

Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» затверджено розміри прожиткового мінімуму для різних категорій населення, зокрема для осіб, які втратили працездатність.

З 1 липня 2020 року такий показник становив 1712 грн., з 1 грудня 2020 року  становитиме 1769 грн.

Органами Пенсійного фонду  автоматично буде проведено перерахунок пенсії непрацюючим пенсіонерам, мінімальна пенсійна виплата збільшиться з 1712 грн. до 1769 грн., а максимальна – з 17120 грн. до 17690 грн.

Перерахунку підлягають пенсійні виплати, складові яких залежить від розміру прожиткового мінімуму (доплата за понаднормовий стаж, доплата до мінімального розміру пенсій, підвищення, що розраховуються виходячи з прожиткового мінімуму).

З 1 грудня перераховано розмір надбавки донорам - він становить     218,90 грн. Також перерахунку підлягають пенсії за особливі заслуги перед Україною, мінімальний розмір пенсій у зв’язку  з втратою годувальника,  надбавки  та підвищення, передбачені  Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про жертви нацистських переслідувань» та інших, які розраховуються, виходячи із такого прожиткового мінімуму, мінімальних розмірів пенсій по інвалідності внаслідок аварії на ЧАЕС та щомісячної  державної адресної допомоги особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій.

Після перерахунку з 01.12.2020 року розмір пенсії не може бути нижчим, ніж 1769 грн. (окрім втрати годувальника на двох і більше утриманців)

Даний перерахунок проводиться автоматизованим способом, тому додатково звертатися до органів Пенсійного фонду не потрібно. Розміри підвищень розраховуються індивідуально для кожного пенсіонера за документами, які містяться у пенсійній справі.


«Зміна прожиткового мінімуму з 1 липня 2020 року - підстава для перерахунку пенсій» 

Відповідно до Закону «Про Державний бюджет України на 2020 рік» з 1 липня підвищився розмір прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб до 1 712 гривень (збільшився на 74,00 грн). У зв’язку з цим, проведено перерахунок пенсійних виплат.

Виходячи із розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність 1712,00 грн. з 01.07.2020 перераховані:

-  мінімальні пенсії за віком непрацюючим особам

-  мінімальні пенсійні виплати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 № 265, особам з інвалідністю внаслідок війни,  учасникам бойових дій, учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській ЧАЕС;

-  підвищення за понаднормативний стаж непрацюючим особам

- доплата непрацюючим шахтарям, доплата до пенсії за втрату годувальника членам сімей шахтарів

- підвищення ветеранам війни та членам їх сімей, жертвам нацистських переслідувань, державна соціальна допомога на догляд особам з інвалідністю внаслідок війни, надбавка на утриманців відповідно до Закону України 

“Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”,

- довічна державна стипендія відповідно до Указу Президента України № 358\2006;

- пенсії за особливі заслуги відповідно до Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною";

- максимальний розмір пенсії.

Розмір підвищення пенсії за результатами перерахунку залежить від того, які складові входять до пенсійної виплати, що обчислюється від прожиткового мінімуму.

Перерахунок проведено в автоматичному режимі.

Розміри виплат з 01.07.2020 

Найменування підвищення

% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність

Розмір  з 01.12.2019 (грн)

Розмір  з 01.07.2020

(грн)

Різниця

(грн)

Мінімальний розмір пенсії за віком

100

1638,00

1 712,00

74,00

Мінімальний розмір пенсійної виплати

100

1638,00

1 712,00

74,00

Мінімальний розмір пенсійної виплати

100

1638,00

1 712,00

74,00

Мінімальні пенсійні виплати особам з інвалідністю внаслідок війни

І група

ІІ група

ІІІ група

Учасники бойових дій

 

 

650

525

360

165

 

 

10 647,00

8 599,50

5 896,80

2 702,70

 

 

11 128,00

8 988,00

6 163,20

2 824,80

 

 

481,00

388,50

266,40

121,10

Мінімальні пенсійні виплати особам з інвалідністю внаслідок ЧАЕС

І група

ІІ група

ІІІ група

 

 

285

255

225

 

 

4 668,30

4 176,90

3 685,50

 

 

4 879,20

4 365,60

3 852,00

 

 

210,90

188,70

166,50

Розмір пенсії шахтарям

3 прожиткових

4 914,00

5 136,00

222,00

Пенсія за особливі заслуги перед Україною

20-40

327,60-655,20

342,40-684,80

14,80-29,60

Підвищення особам з інвалідністю внаслідок війни 1 групи

50

819,00

856,00

37,00

Підвищення особам з інвалідністю внаслідок війни 2 групи

40

655,20

684,80

29,60

Підвищення особам з інвалідністю внаслідок війни 3 групи

30

491,40

513,60

22,20

Підвищення учасникам бойових дій

25

409,50

428,00

18,50

Підвищення учасникам війни

15

245,70

256,80

11,10

Підвищення учасникам війни, нагородженим медаллю

20

327,60

342,40

14,80

Підвищення жертвам нацистських переслідувань (особам з інвалідністю)

І група

ІІ група

ІІІ група

 

 

50

40

30

 

 

819,00

655,20

491,40

 

 

856,00

684,80

513,60

 

 

37,00

29,60

22,20

 


Про зміну режиму роботи Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на період дії карантину

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 17 червня 2020 року № 500 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів Кабінету Міністрів України”, змінено режим роботи Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на період дії карантину, встановленого Кабінету Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19.

Режим роботи:

Понеділок – Четвер: з 10-00 до 19-00;

П’ятниця: з 10-00 до 17-45;

Обідня перерва: з 14-00 до 14-45

Субота, Неділя: вихідні.

Доводимо до вашого відома, що більшість питань, пов’язаних з пенсійним забезпеченням, можна вирішити без особистих візитів до сервісних центрів, скориставшись онлайн сервісами вебпорталу Пенсійного фонду України https://portal.pfu.gov.ua.

 Також можна звернутися за номерами телефонів

Райони

№ телефона

Голосіївський

(044) 200-88-39

Дарницький

(093) 326-51-02

Деснянський

(044) 547-46-90

(044) 548-08-88

Дніпровський

(044) 296-82-62

Оболонський

(044) 413-33-49

Печерський

(044) 280-71-68

(044) 280-71-70

Подільський

(044) 425-15-00

Святошинський

(044) 273-51-51

(044) 405-92-06

(044) 405-92-04

Солом’янський

(044) 244-78-11

Шевченківський

(044) 482-24-37

Відділ обслуговування військовослужбовців та деяких інших категорій громадян

(044) 453-47-82

Письмові звернення  можливо направляти:

1)на  поштову  адресу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві: вул. Бульварно- Кудрявська ,16, м. Київ, 04053;

2)на електронну пошту: [email protected];

3)через ВЕБ-портал електронних послуг Пенсійного Фонду України.

Зважаючи на те, що найвразливіші до недуги – люди поважного віку, не ризикуйте власним здоров’ям в період складної епідеміологічної ситуації! Отримуйте необхідну інформацію дистанційно, без відвідувань відділів обслуговування громадян!


Офіційне працевлаштування сьогодні – соціально захищене майбутнє

Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що страховий стаж – це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Якщо працівнику нарахована заробітна плата не менше законодавчо встановленого мінімального рівня і з неї сплачено страхові внески до Пенсійного фонду України, то такий місяць повністю враховується в страховий стаж і заробітна плата за цей місяць враховується для обчислення пенсії.

Працівник, який отримує заробітну плату в «конверті», виявляється повністю беззахисним перед роботодавцем. Усна домовленість не фіксується юридично, роботодавець сплачує стільки, скільки вважає за потрібне. Робітник не має жодних доказів на підтвердження дійсного розміру своєї заробітної плати та трудового стажу.

Дуже важливо, щоб громадяни усвідомили, що згода отримувати зарплату «в конвертах» позбавляє їх соціального захисту, гарантованого державою. Адже пенсію вони матимуть тільки з офіційно нарахованої суми заробітної плати.

До відома:

На сьогоднішній день кожна застрахована особа має можливість контролювати свою зарплату та майбутню пенсію, перевіряти факт сплати внесків та суму, з якої вони перераховуються роботодавцем. Для цього необхідно здійснити он-лайн реєстрацію за електронно-цифровим підписом на порталі Пенсійного фонду України.


  Уряд схвалив законопроект щодо запровадження трудових книжок в електронній формі

3 червня 2020 року Кабінет Міністрів України схвалив законопроект, яким передбачено запровадження ведення трудових книжок в електронній формі.

Впровадження обліку трудової діяльності в електронній формі дасть змогу призначати пенсію без заяви особи – автоматично.

На підставі наявних відомостей про стаж та сплачених внесків, що містяться в реєстрі застрахованих осіб, буде призначатися пенсія за віком.

За бажанням особа зможе додавати документи, відсутні в реєстрі застрахованих осіб, через особистий електронний кабінет на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України.

Законопроектом передбачено перехідний період 5 років, протягом якого Пенсійний фонд України формуватиме цифрові відомості про трудову діяльність працівника.

Відсканована чи оцифрована трудова книжка подається роботодавцем або особою через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України для формування відомостей про трудову діяльність у реєстрі застрахованих осіб.

Після завершення цих робіт наявні паперові трудові книжки видаватимуться працівникам особисто під підпис.

Якщо працівник, з яким укладено трудовий договір до набрання чинності Законом про електронні трудові книжки, звільнятиметься до того, як його відомості про трудову діяльність включені до реєстру застрахованих осіб, Закон зобов’язуватиме роботодавця  видати працівникові належно оформлену трудову книжку в день його звільнення.

Паперові трудові книжки залишаться чинними та за бажанням особи роботодавець здійснюватиме записи у них про прийняття особи на роботу, переведення та її звільнення. Дані з паперових книжок братимуться до уваги для підтвердження прав особи.

Законопроект також передбачає спрощення доступу до отримання наявних у реєстрі застрахованих осіб відомостей, необхідних для призначення виплат у системі соціального страхування.

Механізми подання сканованих копій трудових книжок працівників до реєстру застрахованих осіб вже доступні на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України відповідно до Порядку обліку трудової діяльності працівника, фізичної особи – підприємця, фізичної особи, яка забезпечує себе роботою самостійно, в електронній формі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 листопада 2019 р. № 1084.

Крім того, для користувачів засобів електронного підпису або BankID також є доступним електронний сервіс «Пенсійний калькулятор», який можна знайти в особистому кабінеті на веб-порталі електронних послуг ПФУ, він дозволяє розрахувати пенсію за віком відповідно до статей 26, 27, 28, 29 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». При обчисленні страхового стажу та заробітної плати використовуються дані, що містяться в електронних реєстрах Пенсійного фонду України. 


Про Реєстр застрахованих осіб

Одним із напрямків роботи Пенсійного фонду України є формування та ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі - Реєстр).

Реєстр - це автоматизований банк відомостей, створений для ведення єдиного обліку фізичних осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню згідно із Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

Створено Реєстр на основі інформаційної бази персоніфікованого обліку у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.

До нього вносяться дані про фізичних осіб, які підлягають загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню. А саме - прізвище, ім'я та по батькові на момент подання даних до Пенсійного фонду; дата народження, стать, громадянство, номер телефону (за згодою), персоніфіковані відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, та інші дані, необхідні для обчислення та призначення страхових виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, які подаються роботодавцями, підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, що виплачують грошове забезпечення, допомогу та компенсацію.

Персоніфікований облік даних, накопичений фактично в повному обсязі з 2000 року. За ними здійснюється призначення, перерахунок пенсій, а з 2011 року – страхові виплати всіх фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування. Пенсійний фонд забезпечує захист інформації Реєстру. Інформація з нього використовується виключно для потреб, визначених законодавством. Разом с тим застрахована особа має можливість контролювати персоніфіковані дані, накопичені на її особовій картці. Одним із способів контролювати особисті данні Реєстру є Веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України за адресою portal.pfu.gov.ua. Сервіс надається для користувачів Веб-порталу, які увійшли на портал ПФУ за допомогою електронного цифрового підпису або ідентифікувалися засобами Інтегрованої системи електронної ідентифікації (GovID) в повному об’ємі, а для користувачів, які зареєструвалися в органах Пенсійного фонду України по заяві.

Своєчасний контроль за особистими даними загальнообов’язкового державного соціального страхування – це відсутність клопоту під час призначення (перерахунку) пенсії та інших соціальних виплат.

Відомості до Реєстру, зміни, уточнення до них вносяться в електронній формі в автоматичному режимі на підставі: звітності, що подається страхувальниками до Пенсійного фонду України, відомостей центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Консультації щодо питань ведення Реєстру, а саме: заповнення таблиць звіту про суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, згідно з «Порядком формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», внесення змін до відомостей про застраховану особу в Реєстрі у разі виявлення за результатами перевірки поданих страхувальником недостовірних відомостей про застрахованих осіб, застрахованою особою некоректних відомостей в її обліковій картці, відповідно до рішення суду, що набрало законної сили тощо, надають органи Пенсійного фонду України.

Гарячі телефонні лінії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо ведення Реєстру:

(044) 457-88-46;

(044) 562-64-78;

(044) 463-75-63;

(044) 463-79-54;

(044) 401-07-33;

(044) 457-62-50.


 Травневий перерахунок пенсій

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 1 квітня 2020 року № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат та надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві проведено індексацію пенсій з 1 травня.

Пенсії перераховано із застосуванням коефіцієнта збільшення середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсій, у розмірі 1,11. Відповідно до згаданого рішення Уряду, розмір підвищення в результаті перерахунку не може бути менше 100 гривень.

Крім того враховано, що розмір пенсійних виплат у одержувачів пенсій, призначених згідно Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», які набули необхідного страхового стажу (35 років чоловіки та 30 років жінки), не може бути нижче 2100 гривень.

У місті Києві перерахунок проведено автоматично (без особистих звернень) 645 тис. 395 пенсіонерам. Середній розмір підвищення пенсії   становить 332,4 гривні.

Виплата проіндексованих пенсій проводиться з 4 травня 2020 року у встановлені пенсіонерам дати виплат шляхом зарахування на рахунки в банках або через АТ «Укрпошта».


Пенсії буде проіндексовано у травні 2020 року

1 квітня 2020 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 251 “Деякі питання підвищення пенсійних виплат та надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році”, яка регулює питання проведення індексації пенсій у 2020 році.

Постановою визначено дату проведення індексації пенсій у 2020 році: це – 1 травня. Перерахунок пенсій проводитиметься із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11.

У разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії менше 100 гривень, буде встановлено доплату до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.

Виплата перерахованих пенсій здійснюватиметься починаючи з травня місяця 2020 року в установленому порядку через уповноважені банки або доставлена додому листоношами АТ „Укрпошта”.


Пенсійний фонд перерахував пенсії працюючим пенсіонерам

На виконання норм  частини четвертої статті 42  Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” з 1 квітня 2020 року органами Пенсійного фонду України проведено автоматичний перерахунок виплат пенсіонерам, які після призначення (попереднього перерахунку) пенсій продовжували працювати. 

Перерахунок пенсій проведено без звернень пенсіонерів з урахуванням страхового стажу, набутого по лютий 2020 року.  

При проведенні перерахунку обрано більш вигідний для пенсіонера варіант: з урахуванням лише страхового стажу або з урахуванням страхового стажу та заробітної плати. 

В результаті перерахунку розмір пенсії збільшено 106,7 тисячі осіб. Середній розмір підвищення по м. Києву  – 152,36 грн.


 Електронні послуги Пенсійного фонду України або які оптимізації нашого життя  відбуваються завдяки Державному реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування

В світлі загальної глобалізації та діджіталізації країни Пенсійний фонд України виступає флагманом впровадження новітніх технологій. В Інтернет-мережі все більше і більше стають доступними сервіси, які раніше передбачали безпосереднє відвідування установ для отримання визначених послуг. Пенсійний фонд України вже понад 10 років розробляє та впроваджує нові електронні сервіси, які є доступними всім категоріям громадян (в тому числі з інклюзією),  та  які заощаджують час клієнтів, зменшують навантаження на працівників, сприяють позитивному іміджу Пенсійного фонду.

Серед різних послуг, які пропонує Інтернет-мережа, хочемо  звернути Вашу увагу на інформацію, яку ви можете отримати з Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, який формує та веде Пенсійний фонд України,  та який на сьогодні є унікальним електронним сховищем і надійним джерелом інформації про страхувальників та застрахованих осіб.

Для Вашої зручності Пенсійний фонд ввів послугу надання електронних документів. Сервіс надається для користувачів Веб-порталу, які увійшли на портал ПФУ за допомогою електронного цифрового підпису.

Страхувальники з Реєстру можуть отримати інформацію про застрахованих осіб за період перебування особи у трудових відносинах з ними, а також відомості про підтвердження страхового стажу застрахованих осіб, необхідні для призначення соціальних виплат - нарахування «лікарняних» і «декретних». 

Застраховані особи з Реєстру застрахованих осіб можуть отримати інформацію про свої суми заробітку для нарахування соціальних виплат (у тому числі доплату до мінімальної заробітної плати) і страховий стаж за будь-який період, починаючи з 2000 року. На підставі наявної інформації можна сформувати та роздрукувати довідки ОК-5 (індивідуальні відомості про застраховану особу), ОК-7 (про суми заробітку, з яких сплачувався єдиний внесок з 2011 року), та довідку про страховий стаж. Застрахована особа може проаналізувати свій страховий стаж та заробітну плату, яка в майбутньому використовуватиметься при призначенні пенсії. Таким чином працівник стає контролером свого роботодавця щодо сплати ним за нього страхових внесків.

Пенсіонер з Реєстру може отримати такі електронні документи  - довідка про доходи пенсіонера для субсидії, довідки про доходи пенсіонера, індивідуальні відомості про застраховану особу (довідка ОК-5), витяг з Реєстру застрахованих осіб.

Достовірність всіх довідок сформованих не Веб-порталі ПФУ підтверджується QR-кодом.  


Пенсійний фонд України у твоєму смартфоні в будь-який час

А Ви завантажили мобільний додаток “Пенсійний фонд”?

Пандемія та вимушені карантинні заходи внесли зміни у життя кожного українця.

Тепер, коли ми знаходимось вдома, саме час опановувати цифрові навички. 

Досить корисним для Вас може стати мобільний додаток “Пенсійний фонд”.

З його допомогою, залишаючись вдома, можна:

  • ознайомитись з інформацією щодо набутого страхового стажу, сплати роботодавцями страхових внесків;
  • переглядати інформацію в Електронному реєстрі листків непрацездатності та відомості про трудову діяльність;
  • скористатись послугою “Пенсійний калькулятор”, який допоможе розрахувати майбутню пенсію за віком;
  • подати заяву на призначення або перерахунок пенсії, в тому числі за принципом “одне відвідування”;
  • переглянути інформацію електронної пенсійної справи (якщо Ви пенсіонер);
  • звертатись до Пенсійного фонду зі своїми запитаннями та отримувати на них відповіді.

Отож, давайте встановимо  мобільний додаток “Пенсійний фонд”. Для цього потрібен лише телефон (або планшет) із підключенням до мережі Інтернет. 

Крок 1    Версії   мобільного додатку для пристроїв з операційними системами Android та IOS розміщені в Google Play та AppStore відповідно.

Крок 2   Натиснувши опцію “установити”, абсолютно безкоштовно встановлюємо його на телефон .

Крок 3    Відкривши мобільний додаток, буде запропоновано обрати варіанти входу в особистий кабінет. 

У додатку є кілька таких способів входу:

  • за допомогою кваліфікованого електронного підпису. Для цього він має бути збереженим у Вашому телефоні. Також потрібно із запропонованого переліку вибрати акредитований центр сертифікації ключів (АЦСК), що видав електронний ключ, і залишити позначку, ким Ви є: “фізичною” або “юридичною” особою;
  • за допомогою GovID. Якщо обираєте цей спосіб, відкривається панель, де пропонується здійснити вхід, обравши із запропонованого переліку банк, у якому Ви обслуговуєтесь. Після цього необхідно ввести номер банківської картки, і Вам одразу надійде смс-повідомлення з шістьма цифрами, які потрібно ввести у поле на екрані;
  • за допомогою реєстрації. Для цього потрібне особисте відвідування Пенсійного фонду, де видадуть логін і пароль. Проте, сьогодні це не на часі;
  • за допомогою електронного пенсійного посвідчення, якщо воно у Вас наявне. 

Після швидкої процедури реєстрації відкривається перелік послуг, які можливо отримати через   мобільний додаток “Пенсійний фонд”. 

Довіряйте лише офіційній інформації з перевірених джерел! 

Бережіть себе – збережете Україну!


Пенсійний фонд України задля убезпечення населення в умовах карантину закликає максимально користуватись послугами дистанційно

Залишаючись вдома, Ви можете отримати всю необхідну інформацію без особистих візитів, скориставшись онлайн сервісами вебпорталу Пенсійного фонду України https://portal.pfu.gov.ua 

На вебпорталі електронних послуг Фонду є можливість: 

- отримати довідки із підтверджуючим QR-кодом про розмір пенсій, страховий стаж, заробітну плату й сплачені внески;

- подати заяву на призначення пенсій за принципом “одне відвідування”, що передбачає подання документів для призначення пенсій виключно в електронному вигляді;

- подати Анкету застрахованої особи для внесення/зміни/уточнення даних в Реєстр(і) застрахованих осіб (наприклад, дані паспорту, адреси проживання); 

- подати звернення (заяву, скаргу, пропозицію);  

- активувати послугу безкоштовного СМС-інформування (щодо призначення/перерахунку пенсії; сплати страхових внесків роботодавцем та страхового стажу особи). 

Крім того, наші сервіси:  

  • “Електронна трудова книжка” дає змогу переглянути відомості про трудову діяльність; 
  • “Пенсійний калькулятор” допоможе зробити прогнозний розрахунок майбутньої пенсії за віком. 

Для полегшення доступу до електронних сервісів вебпорталу створено мобільний додаток “Пенсійний фонд”. Відтепер з мобільних пристроїв (смартфону чи планшету) є можливість подати документи для призначення або перерахунку пенсії, отримати доступ до електронної пенсійної справи, переглядати та отримувати відомості про сплачені страхові внески, набутий страховий стаж.

УВАГА! Для доступу до вищезазначеного спектру послуг потрібно зареєструватись на вебпорталі за допомогою  кваліфікованого електронного підпису. 

Для цього, обравши на вебпорталі Пенсійного фонду функцію “вхід”, ви:

  • із запропонованого переліку акредитованих центрів сертифікації ключів, вибираєте свій;
  • вводите пароль свого електронного кваліфікованого підпису;
  • успішно користуєтесь послугами.

Закликаємо залишатись вдома та не ризикувати своїм здоров’ям та життям!


 Пенсіонери старше 80 років  отримують щомісячну компенсацію до пенсії

Пенсійний фонд України розпочав виплату компенсації до пенсії за квітень пенсіонерам старше 80 років. На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 №251 “Деякі питання підвищення пенсійних виплат та надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році” з 1 квітня 2020 року пенсіонерам, які досягли віку 80 років і старше, до пенсій встановлено щомісячну компенсаційну виплату у розмірі до 500 гривень. Компенсаційну виплату отримуватимуть пенсіонери, у яких пенсія не перевищує 9205 гривень. Водночас, після встановлення такої виплати пенсія не може бути більше зазначеного розміру. 

Крім того, для громадян старше 80 років, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” та мають страховий стаж не менше 25 років чоловіки та 20 років жінки, мінімальна пенсійна виплата не може бути меншою, ніж 2600 гривень. 

Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві проведено відповідні перерахунки для 91589 пенсіонерів, які досягли віку 80 років, виготовлено виплатні відомості, які передано банкам та відділенням АТ “Укрпошта”.

Виплата компенсації за квітень розпочата 7 квітня тим пенсіонерам, у кого дата виплати по 7 число включно. Інші пенсіонери старше 80 років отримають додаткові кошти у визначену їм дату виплати разом з пенсією за квітень. 

Відповідна щомісячна компенсаційна виплата буде встановлюватись й іншим пенсіонерам після досягнення ними віку 80 років. 

Нагадуємо, що пенсії надійдуть одержувачам на рахунки в уповноважених банках або будуть доставлені листоношами АТ “Укрпошта” додому.


Версiя для друку