Головна  →  Район  →  Туристам  →  Варто відвідати
Софійський собор

Одна з найяскравіших перлин Києва, зведена Ярославом Мудрим, до наших днів дійшла із серйозними зовнішніми змінами.

 

У 1990 році Софійський собор став перою внесеною до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО пам'яткою архітектури на території України.

Як дістатися: метро «Золоті ворота» та по Володимирській до собору.

Адреса: вул. Володимирська, 24

Сайт:  https://st-sophia.org.ua/

 

Золоті ворота

Давним-давно саме тут розташовувася «парадний» вхід у Місто Ярослава. Згодом ворота зруйнувалися, до наших днів збереглися лише залишки кладки 12 століття.

 

Офіційною датою початку будівництва Золотих Воріт вважається 1018 рік, але польська легенда свідчить, що польський король Болеслав Хоробрий в знак взяття Києва у 1018 році вдарив по Золотих Воротах мечем так, що на мечі утворилася щербина. З тих пір його меч отримав назву Щербець.

Є й інші підстави вважати про початок будівництва воріт ще за Володимира Великого. Перші ж згадки про Золоті ворота відносяться до літопису 1037 року.

Золоті ворота були кам'яної кріпосною вежею з широким проїздом. Зверху на воротах була побудована надбрамна церква Благовіщення. Давня церква була прикрашена фресковим розписом і мозаїками.

Ворота призначалися не тільки для оборонних цілей, а й для урочистого в'їзду в столицю як самого князя, так і високих гостей.

Тепер без Золотих Воріт неможливо уявити собі Київ. Цей пам'ятник нерозривно пов'язаний з містом і є його символом.

У 19 столітті біля Золотих Воріт було розбито сквер, а в 1899 році встановлено чавунний фонтан, форма якого нагадувала вазу для фруктів. На сьогоднішній день фонтан розташований в самому центрі скверу, де збираються туристи і відпочивають кияни.

Усередині Золотих Воріт є музей, бажаючі можуть піднятися вгору на оглядовий майданчик. Поруч у сквері спорудили пам'ятник великому київському князю Ярославу Мудрому з макетом Софійського собору в руках.

Як дістатися: метро «Золоті ворота».

 

Свято-Михайлівський Золотоверхий монастир

Свято-Михайлівський Золотоверхий монастир - один з найдавніших соборів України. Перший храм на честь Архангела Михаїла був замовлений і зведений в 1108-1113 році князем Святополком Ізяславичем - онуком великого князя Ярослава Мудрого на місці Дмитрівського монастиря, хоча переказ приписує заснування монастиря першому митрополитові Київському Михайлу.

Ще одним переказом у 1108 році в Михайлівський собор з Константинополя були перенесені мощі святої великомучениці Варвари, які стали священною реліквією храму.

  • Цікаво, що мозаїки собору, за їх витонченість і особливе сяйво прозвали «мерехтливими».
  • Ймовірно, це був перший храм з позолоченими куполами в Київській Русі, звідки і пішла ця своєрідна традиція.

До жовтневої революції Михайлівський собор був другим за відвідуваністю після Київської Лаври і мав особливе значення для киян ще й тому, що був присвячений архангелу Михаїлу, який вважався небесним покровителем Києва.

У ніч на 11 грудня 2013 року дзвони Михайлівського Золотоверхого монастиря вперше за вісім століть били на сполох. Останній раз подібне відбувалося в 1240 році, за часів монголо-татарської навали. Цей сполох привернув тисячі киян і не дав можливості розігнати євромайдан силовим шляхом.

 Адреса: вул. Трьохсвятительська, 8

 

Володимирський Собор

 

Ідея спорудження в Києві храму, який був би пам'ятником Великому князю Київському Володимиру, прийшла в 1852 році митрополиту Київському і Галицькому Філарету.

Будівництво собору тривало 20 років, але через помилки в розрахунках стіни, а слідом за ними арки і перекриття дали глибокі тріщини. В результаті будівництво зупинилося ще на 10 років.

Коли будівництво собору завершилося виникло питання про внутрішнє оздоблення собору. Було вирішено, що внутрішній вигляд собору повинен стилістично відповідати храмам епохи, під час якої жив князь Володимир. Для розпису храму залучили ряд відомих художників того часу, зокрема, В. Васнецова, М. Несторова, М. Врубеля.

Для обробки іконостасу та підлоги різнокольоровий мармур спеціально доставляли з Італії, Франції, Бельгії та Іспанії, а мозаїчні роботи виконували майстри з Венеції.

У 30-і роки 20 століття до Володимирського собору було перенесено мощі Святої Варвари, привезені до Києва ще князем Святополком, які досі зберігалися в Михайлівському Золотоверхому монастирі.

Адреса: бульвар Тараса Шевченка, 20.

Як дістатися: метро «Університет».

 

Національний академічний театр опери та балету України імені Тараса Шевченка

Найбільш відомий київський театр з'явився в 1901 році на місці згорілого Міського театру. Тут танцювали і співали Антоніна Васильєва, Зоя Гайдай, Борис Гмиря, Федір Шаляпін і ще сотні воістину видатних оперних і балетних артистів.

У віковій історії Київського театру опери і балету були як злети, так і падіння. Будівля пережила пожежу і реконструкцію, замах на Столипіна і націоналізацію. В будь-якому випадку, Київський оперний театр - це культурна перлина Києва і яскрава пам'ятка.

В історії театру було і вбивство. 1 вересня 1911 року на виставі «Казка про царя Салтана» під час антракту двома пострілами в упор був убитий прем'єр-міністр Столипін.

Сьогодні Київська Опера відкрита для всіх бажаючих. Тут демонструються твори українською, російською, французькою, італійською мовами. У розкладі представлені драми і трагедії, феєричні казки для дітей і дорослих, комедійні та ліричні сценки. У залі безліч місць будь-якої цінової категорії, так що кожна людина зможе знайти собі оптимальну зону з гарним оглядом і звучанням.

 Адреса: вул. Володимирська, 50

Афиша и репертуар на сайте театра: https://www.opera.com.ua/performance

Як дістатися: метро «Золоті ворота», та по Володимирській вниз до опери.

 

Київський Національний університет імені Тараса Шевченка

Один з найстаріших і найпопулярніших вишів не лише України, а й усього колишнього Союзу. Червоний корпус Університету Св. Володимира (цю назву «універ» носив до 1919 року) споруджений у стилі російського класицизму архітекторами В. і А. Беретті в 1837–1843 роках.

Як дістатися: метро «Університет».

 

Майдан Незалежності

 

Майдан Незалежності наразі є легендарним місцем в Києві. Не дивлячись на останні події в нашій країні, які завдали значної шкоди архітектурному ансамблю цієї пам'ятки, її все ж варто відвідати. Площа знаходиться між найпопулярнішою вулицею столиці Хрещатиком, вулицями Софіївскою, Інститутською, Б.Грінченка та інших. Не втрачайте можливості відчути дух недавніх і історично значущих подій для України!

Як дістатися: станція метрополітену "Майдан Незалежності".

 

Володимирська гірка

Одним з найстаріших парків столиці є Володимирська гірка. Це мальовниче місце знаходиться на чудових схилах річки Дніпро, недалеко від Михайлівського монастиря. Тут люблять проводити час кияни і гості міста. Чудові види і пейзажі, приємна атмосфера, архітектурні та історичні пам'ятники, — все це робить відпочинок в парку незабутнім і пізнавальним. Крім того, тут можна покататися на фунікулері чи посидіти у вишуканій альтанці.

Як дістатися: дійти до площі Михайлівської від станції метро "Майдан Незалежності".

 

Версiя для друку